Jak tworzyć maile aby nie trafiały do spamu

Jak tworzyć maile aby nie trafiały do spamu

Wiele aplikacji zawiera w sobie wysyłkę maili. Mogą to być maile potwierdzające rejestrację, przypominające o zapomnianym haśle lub jakieś inne powiadomienia. Niestety czasem mogą wylądować w spamie i komunikacja z użytkownikiem zanika. W tym wpisie przedstawię kilka sposobów jak tworzyć maile aby nie trafiały do spamu.

Unikaj html w mailu

Po pierwsze nie wysyłaj maili jako czysty html. Najlepiej abyś użył mime typu

text/plain

Niestety znając życie i wymagania biznesu nie zawsze jest to możliwe. W takim przypadku zamiast text/html użyj

 multipart/alternative

Ten typ powinien składać się z  co najmniej dwóch typów:

  • text/plain – gdzie treść maila jest w formie tekstowej
  • text/html – tutaj używasz przygotowanego szablonu

Takie podejście gwarantuje, że filtry antyspamowe są w stanie zanalizować treść a jednocześnie klient wyświetli email w formie dogodnej dla niego.

Tak przy okazji jeśli już tworzysz template maila w htmlu, to nie używaj zbyt skomplikowanych elementów i styli. Każdy klient mailowy obsługuje html w rożny sposób. Możesz się zdziwić, że u kogoś mail wygląda inaczej niż sobie założyłeś.

Obraz

Kiedy już tworzysz szablon w html to zwróć uwagę aby nie składał się on tylko z obrazka ale żeby również zawierał tekst. Jeszcze lepiej aby rozmiar był większy niż 3200 bytów. Najprościej dodając trochę więcej treści. Czasem wystarczy jeśli zmienisz rozmiar obrazka, zostawisz samo logo, teksty napiszesz w treści a do kolorów użyjesz css albo styli.

Jak tworzyć maile aby nie trafiały do spamu
Jak tworzyć maile aby nie trafiały do spamu

Linki

Gdy już jestem przy obrazkach, to często możesz je linkować z zewnętrznych serwisów. W takiej sytuacji uważaj aby nie miały długich nieczytelnych ciągów znaków w urlu. Jeśli korzystasz z serwisów do wysyłki maili, to one czasem tworzą takie dziwne linki. Najlepiej linkuj do elementów przy użyciu prostych i czytelnych urli.

Zewnętrzne serwisy

Z jednej strony możesz wysłać maile przez SMTP a z drugiej korzystać z zewnętrznych serwisów, które zajmują się wysyłką maili. Gdy korzystasz z tych serwisów, to istnieje możliwość ze Twoje maile będą wysyłane z IP z którego korzystają spamerzy. Warto to monitorować i ewentualnie wykupić dedykowany adres IP.

Maile nie trafiają do spamu

To jest tylko kilka punktów, które mogą Ci pomóc w tworzeniu maila, który nie trafi do spamu. Oczywiście w Twoim przypadku zastosowanie mogą mieć całkiem inne reguły. Polecam do analizy, czy Twój mail jest spamem serwis mail tester. Serwis ten w przyjazny sposób pokaże, czy mail jest spamem i do jakich reguł się zastosować aby go poprawić.

Z jednej strony łatwo trafić na listy spamowe ale z drugiej zastosowanie kilku dobrych praktyk, może sprawić że maile będą docierać do adresatów a Ty unikniesz kosztownych błędów.