Projekt jednorożec – recenzja wartościowej książki

Projekt jednorożec – recenzja wartościowej książki

Czy pamiętasz „Projekt feniks”? Była to książka o transformacji firmy zgodnie z kulturą devops. W swojej nowej książce Gene Kim pod tytułem „Projekt jednorożec” przedstawia wydarzenia w tym samym czasie, ale z poziomu programisty. Możliwe, że jest to bliższe Twojej perspektywie. Dzięki temu rady które są w książce łatwiej wdrożysz w swoim zespole lub firmie.

Fabuła

Większość książek technicznych nie ma żadnej fabuły. „Projekt jednorożec” ją posiada. W dużym skrócie opiera się na tym, że jedna z lepszych programistek w firmie zostaje przeniesiona do projektu, który jest jednym wielkim bagnem. Dzięki swoim pytaniom i dociekaniom jak uruchomić ten projekt zostaje zwerbowana przez grupę „rebeliantów”, którym również zależy na dobru projektu. Dzięki ich pracy i angażowaniu coraz większej liczby osób w projekt, odnosi on sukces. W książce pojawia się nawet czarny charakter. Mimo że fabuła w książkach technicznych nie jest najważniejsza, to jednak dzięki niej tę książkę czyta się lepiej.

Podstawy

Fabuła jest tylko małym dodatkiem. Najważniejsze są rady, które autor udziela czytelnikom. Po pierwsze dla programistów bardzo ważny jest dobry i mocny sprzęt. Powinien być mocniejszy niż dla osób, które wykonują np prace biurowe. Również ważne są dokumentacja, dzięki której jesteś w stanie uruchomić projekt, testy oraz ciągłe scalanie kodu, oraz proces CI/CD. Mam nadzieję, że w Twojej firmie nie ma z tym żadnych problemów. Oprócz takich podstaw ważne są ideały, które autor prezentuje. Są to:

  1. Lokalność i prostota
  2. Skupienie, przepływ i radość
  3. Doskonalenie codziennej pracy
  4. Bezpieczeństwo psychiczne
  5. Koncentrowanie na kliencie

Projekt jednorożec – ideały

Pierwszym z ideałów jest lokalność i prostota. Ogólnie rzecz biorąc, autor sugeruje, żeby wszystkie zmiany były jak najprostsze. Aby lokalność była w kodzie, procesach i organizacji, ponieważ świat zewnętrzny jest wystarczająco skomplikowany. Gene Kim również proponuje tutaj używanie programowana funkcyjnego. Drugim ideałem jest skupienie, przepływ i radość. Polega to na tym, że pracujesz nad małymi fragmentami, dostajesz szybki feedback, możesz wejść we flow. Nie musisz czekać na innych, Twoja praca staje się ciekawsza. Dzięki temu lepiej pracujesz oraz unikasz wypalenia. Kolejnym ideałem jest doskonalenie codziennej pracy. W ramach tego ideału zawierają się wszystkie automatyzacje, usprawnienia, refaktoryzacje oraz ciągła nauka na błędach. Wszystko, co sprawia, że Twoja praca staje się łatwiejsza.

Projekt jednorożec
Projekt jednorożec


Następnym ideałem jest bezpieczeństwo psychiczne. Jest to bardzo ważna rzecz na kilku płaszczyznach. Po pierwsze, aby móc rozwiązywać problemy trzeba umieć też im zapobiegać. A to jest związane z tym, ze trzeba rozmawiać bez lęku, co wiąże się ze szczerością i zaufaniem. Po drugie nawet w sytuacji, gdy ktoś popełni jakiś błąd, to nie należy tej osoby obarczać wina za wszystko tylko wyciągnąć wnioski, aby przyszłości nie doszło do podobnej sytuacji.
Ostatnim ideałem, o którym pisze autor w „Projekt jednorożec”, jest koncentracja na kliencie. Zastanów się, czy to, co robisz ma znaczenie dla klienta, czy jest on gotowy za to zapłacić. Czy może tylko to jest nowa super buzzy technologia, którą się bawisz. Lub Twój refactoring powinien się skończyć dużo wcześniej, bo kolejne poprawki nie przynoszą większego zysku?

Czy warto

Warto, aby każdy programista oraz leader przeczytali tę książkę. Również dla managerów będzie ona wartościowa, ponieważ otworzy oczy na pewne problemy, z którymi my programiści się zmagamy na co dzień. Dodatkowo jak pracujesz w firmie, która spełnia wszystkie ideały, to możesz mieć jasność, dlaczego tak dobrze Ci się tam pracuje. Z drugiej strony, jeśli jesteś w firmie, w której coś Ci nie pasuje, to może dzięki tej książce dowiesz się, co jest nie tak i będziesz w stanie to poprawić, jak bohaterka „Projektu jednorożec”.

Jeśli jesteś zainteresowany tą książką to możesz ją kupić tutaj.