Błędy czy są istotne

Błędy czy są istotne

W każdej aplikacji istnieją błędy. Czasem są one bardziej uciążliwe, czasem mniej. Jednak zawsze mają wpływ na inne osoby. Na użytkowników danej aplikacji bo utrudniają korzystanie z systemu. Na programistów bo muszą te błędy znaleźć i poprawić. Oczywiście nie mogę tutaj też zapomnieć o biznesie, który chce je jak najszybciej naprawić. Jednak czy naprawdę błędy są aż tak istotne jak się wszystkim wydaje?

Dużo użytkowników

Istnieje wiele aplikacji, z których korzysta wielu użytkowników, ruch na nich jest przez całą dobę. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że tam nie powinno być błędów a gdy już się pojawią to następuje koniec świata. Przykładem takiego serwisu, może być gitlab. Niestety w ostatnich tygodniach miał parę błędów, które wpływały na korzystanie z platformy. W zgłoszeniach wielu użytkowników potwierdzało problemy. Błędy były uciążliwe, zwłaszcza w sytuacji gdy cały flow jest oparty o gitlaba. Jednak używając linii komend lub innych narzędzi można było dalej funkcjonować. Przy okazji rozwiązanie powyższego błędu spowodowało całkiem nowy. Niektóre merge requesty zostały zamknięte, więc sprawdź czy wszystkie Twoje zmiany są na masterze.

Workaround

Na początku roku sprzedawałem samochód obywatelowi Ukrainy. Z powodów prawnych musiałem stawić się w urzędzie w celu wyrejestrowania a kupujący  musiał auto zarejestrować tymczasowo. Moja część przeszła bez najmniejszych problemów. Niestety przy próbie rejestracji pojawiał się błąd. Urzędniczka kilka razy próbowała przejść tą samą ścieżkę jednak problem zawsze się pojawiał. Ktoś w kolejce powiedział, że obcokrajowiec nie może zarejestrować auta w tym samym urzędzie gdzie było wyrejestrowane. Workaroundem było pojechanie do innego urzędu i tam już wszystko się udało.

Na błędy można spróbwać znaleźć workaround
Jak łowić ryby zepsutą łódką? Same błędy. Ale koła są więc jakiś workaround jest możliwy.

Widok

Dawno, dawno temu pracowałem przy pewnej aplikacji. Zespół znał błędy, które tam występowały. Klient też zgłaszał swoje uwagi. W tym samym czasie, ktoś tworzył nowy widok systemu. Zmiany dotyczyły tylko css i nic więcej. Pewnego dnia aplikacja została zaktualizowana u klienta. Oczywiście pojawiły się nowe zgłoszenia. Jednocześnie do testów dostał system z nowoczesnym wyglądem, cały backend był identyczny z tym powyższym. Według klienta ta wersja działała bez zarzutu, nie było żadnych błędów i wszystko super.

Błędy jak to z nimi jest naprawdę

To czy jednak błędy są istotne czy nie? Jeśli nie pracujesz z system od którego zależy życie, straty mogą kosztować naprawdę bardzo dużo lub z aplikacjami z podobnych grup to nie. Nie są one aż tak ważne jak się wydaje. Dopóki klienci są w stanie osiągnąć swój cel, przy pomocy innych narzędzi czy poprzez workaround nie będzie z tego dużej tragedii. Jeśli też dostaną ładną aplikację, to również wiele wybaczą. 


Jednak pamiętaj o tym aby tworzyć systemy które błędów nie posiadają

a jeśli już są to, żeby ich znalezienie i poprawienie były łatwe.