Jaki powinien być dobry zespół

Jaki powinien być dobry zespół

W pracy spędzamy dużą część swojego czasu. Niektórzy lubią do niej chodzić, dla innych jest to droga przez mękę. Zespół tworzą ludzie, więc duże znaczenie ma to z jakimi pracujemy. Poniżej kilka cech teamów, w  których pracuje mi się dobrze.

Wiedza

Bardzo ważnym elementem dobrego zespołu jest wiedza i doświadczenie. Oprócz tego tą wiedzę trzeba też umieć przekazać. Nie znaczy to, że tylko seniorzy z wieloletnim doświadczeniem mogą uczyć zespół. Osoby na pozycji juniora, regulara również potrafią przekazać wiedzę. Jeśli cały czas jesteś w stanie się czegoś nauczyć w teamie, to znaczy, że ta wiedza się rozprzestrzenia.

Różnorodność

Każdy z nas jest inny i ma różne spojrzenie na ten sam element. Niektóre rzeczy, które Ty zrobiłbyś tylko w określony sposób, ktoś inny wykona całkiem inaczej. Jakie to daje możliwości rozwoju i wyboru najlepszych opcji. Jak jeszcze do tej różnorodności dodamy doświadczenie oraz młodość, to naprawdę fajne rzeczy mogą wyjść.

Samoorganizacja

Team, który potrafi się sam zorganizować może działać lepiej niż zespół z narzuconą sztywną strukturą. Każda osoba w naturalny sposób zajmuje się tym w czym najlepiej się czuje ale nic nie stoi na przeszkodzie aby spróbować czegoś nowego. Mam tu na myśli zarówno role jak i wybór tasków.

Dobry zespół
Dobry zespół to też pasja jego członków

Odpowiedzialność

Zespół jest odpowiedzialny za dostarczenie funkcjonalności od analizy po wdrożenie. W wielu firmach różnie ta kwestia wygląda ale ludzie w teamie, jeśli nawet nie ma na to możliwości są na to gotowi .Jeśli coś nie wyjdzie to potrafią wyciągnąć wnioski i następnym razem się poprawić.

Szczerość

Wielu z Was spotkało kogoś w pracy, kogo zachowanie Wam się nie podobało. Ale czy potrafiliście mu to powiedzieć, że Wam to nie odpowiada z jakiegoś powodu? Albo po jakiś ostrym code review, przyznać się że przesadziliście. Dobrze poprowadzona retrospektywa też, może bardzo pomóc.

Komunikacja

Last but not least. Potraficie ze sobą rozmawiać o rzeczach projektowych ale również o swoich pasjach, o sobie, o czymkolwiek. Jest czas na skupienia ale też czas na heheszki. Nie zamienienie, ze sobą przez cały dzień paru luźnych zdań nie jest zbyt dobre.

Dobry zespół

Każdy ma swoją definicję dobrego zespołu i inne cechy są dla niego ważne. Niektórzy wolą teamy bardziej scrumowe i zwinne, inni sztywne z ustaloną hierarchią. Nie zawsze, też masz wpływ na to jaki ten zespół jest. Jednak zawsze możesz się zachowywać tak w jakim zespole chciałbyś pracować.