DDD kompendium wiedzy – recenzja

DDD kompendium wiedzy – recenzja

DDD kompendium wiedzy Vaughn’a Vernon jest krótkim kompendium na temat DDD. Dzięki wiedzy zawartej w tej książce można stworzyć lepszy projekt systemu.

Jak się okazuje, zespoły programistyczne często o projektowaniu w ogóle nie myślą, lecz robią coś, co nazywam “przeklejaniem karteczek”.

Zawartość

W porównaniu do poprzedniej książki Vernon’a DDD dla architektów oprogramowania zajmuje ona tylko ponad 100 stron. Mimo niewielkiej objętości jest to pozycja dosyć obszerna w wiedzę. Zawiera rozdziały, które opisują podstawy DDD oraz projektowanie strategiczne i taktyczne. W ramach projektowania strategicznego autor opisał:

  • kontekst ograniczony
  • język wszechobecny
  • poddziedziny
  • mapowanie kontekstu
DDD kompendium wiedzy Vaughn Vernon

A w części dotyczącej projektowania taktycznego  zawarte zostały treści dotyczące:

  • agregatów
  • event sourcingu

Również event storming został wskazany jako narzędzie, które dobrze się sprawdza z DDD. Dodatkowo w jednym rozdziale jest informacja w jaki sposób nie zrazić do siebie eksperta dziedzinowego a wręcz sprawić aby współpraca była przyjemna dla programistów i eksperta.

Wszystkie bloki z DDD opisane w tej książce zawierają podstawowe ale jednocześnie najważniejsze informacje. Czego przykładem mogą być reguły projektowania agregatów.

1. Ochrona niezmienników biznesowych
2. Projektowanie małych agregatów
3. Odwołanie się do innych agregatów za pomocą identyfikatora
4. Używanie spójności ostatecznej do aktualizowania innych agregatów

DDD kompendium wiedzy dla kogo?

Jako, że ta książka zawiera samą esencję DDD to na pewno polecam ją osobom które już pracowały z DDD lub czytały wcześniejszą książkę Vernona. Te osoby mogą utrwalić sobie tą wiedzę, wrócić do pewnych pojęć lub je sobie przypomnieć. Z tego wynika, że dla nich kompendium będzie wartościowe. A co z osobami które jeszcze nie miały styczności z DDD lub są początkujące w tym temacie. Myślę, że dla nich również ta pozycja będzie interesująca.  Jeśli potraktują ją jako krótki wstęp do metodyki a później sięgną po bardziej szczegółowe pozycje.

Jeśli ktoś jest zainteresowany kupnem to książka jest dostępna:
papier i ebook.