Etapy kariery
Podczas swojej pracy przechodzisz przez różne etapy kariery. W wielu firmach do nazwy stanowiska jest dodawana informacja jakie doświadczenie ma developer. Jednymi z najpopularniejszych są junior, regular i senior. Wielu z Was spotkało się z tymi nazwami. Jednak co tak naprawdę te nazwy oznaczają? Tym bardziej, że w każdej firmie mogą one znaczyć coś całkiem innego.
Junior
Zazwyczaj jest to osoba na początkowym etapie kariery programistycznej. Bardzo często ma niewielką wiedzę techniczną, którą posiada ze studiów lub własnych zainteresowań. Jednak jeśli jej umiejętności są większe to może to być dobry znak. To jakim się stanie programistą w dużej mierze zależy od tego w jakim teamie i z jakimi ludźmi będzie pracować. Generalnie junior:
„Nie wie czego nie wie”
ale bardzo szybko zdobywa nową wiedzę.
Regular
Z jednej strony taki developer ma już dużą wiedzę techniczną, posiada jakieś doświadczenie, jest mocnym punktem zespołu. Niestety często wydaje mu się, że wszystko wie najlepiej i jego rozwiązania są idealne. Może być specjalistą w używaniu jakiegoś narzędzia lub frameworku. Jednak jak to w życiu bywa, nie każde narzędzie jest najlepsze do wszystkich sytuacji. Ogólnie to regular
„Nie wie ze nie wie”
Patrząc na wszystkie etapy kariery, to właśnie ten okres jest najtrudniejszy, zarówno dla Ciebie i Twoich pracodawców.
Senior
Ma duże doświadczenie, pracował w wielu różnych projektach, z wieloma klientami. Dzięki swojej wiedzy jest w stanie znaleźć braki w proponowanych rozwiązaniach i potrafi wybrać odpowiednie narzędzie do jego rozwiązania. Ważną kwestią jest też to, że taki developer potrafi przekazać wiedzę innym. Moim zdaniem seniorem, możesz się stać wtedy, gdy uświadomisz sobie, że
„Wiesz, że nie wiesz”
W sumie proste stwierdzenie ale jak wiele możliwości to otwiera. Z jednej strony nie musisz wszystkiego wiedzieć i na wszystkim się znać ale z drugiej strony wiesz czego szukać. Wobec tego znajdujesz informacje w sieci, książkach od innych osób i sprawdzasz swoją hipotezę. Również każda dyskusja w której uczestniczysz, może dać Ci bardzo wiele.
Etapy kariery
Przez etapy kariery, każdy z nas musi przejść. To jak ona się potoczy zależy w głównej mierze od Ciebie. Od tego jak bardzo sam chcesz stać się lepszy i czego się uczysz. Jednak nie możesz też zapomnieć o ludziach z którymi pracujesz i którzy mają duży wpływ na Ciebie. A Ty co sądzisz o takim podziale na podstawie świadomej wiedzy lub niewiedzy.
Po seniorze dodałbym jeszcze Ekspera:) ale ogólnie fajne!
Dzięki za komentarz.
Ekspert czyli wszyscy myślą, że on wie a tak naprawdę nie wie;)
A tak poważnie ścieżka eksperta, jakiejś specjalizacji idzie równolegle obok tego doświadczenia. Z jednej strony możesz pracować w jakimś projekcie 10 lat więc jest duża szansa, że jesteś w nim ekspertem ale niekoniecznie seniorem według doświadczenia. Z drugiej strony możesz mieć niewielkie doświadczenie ale stworzyłeś jakąś bibliotekę która jest bardzo popularna – w niej jesteś ekspertem. A taki wariant pośredni to jednak wraz z doświadczeniem zaczynasz się specjalizować w jakimś zagadnieniu, bibliotece, frameworku i stajesz się ekspertem w tej dziedzinie.