Książki IT które warto przeczytać

Książki IT które warto przeczytać

W naszym świecie programistycznym cały czas musimy się rozwijać. Jednym ze sposób na rozwój jest czytanie książek.Poniżej przedstawię kilka książek, które wpłynęły na to jakim jestem programistą. Są to książki nie czysto techniczne o konkretnym języku czy frameworku ale bardziej związane z architekturą. Dzięki temu są one uniwersalne i bez względu na to w jakim języku piszesz mogą być dla Ciebie przydatne.

Pragmatyczny Programista

Książka dzięki, której łatwiej będzie się stać profesjonalistą. Do wielu wskazówek w niej zawartych sam dojdziesz, podczas swojej pracy zawodowej. Jednak zawsze jesteś w stanie dowiedzieć się czegoś więcej. Dla mnie taką, rzeczą było aby pisać kod, który sam pisze kod. Jeśli jesteś początkującym programistą, to dzięki tej książce Twój start w IT będzie łatwiejszy. Mimo tego, że ta książka jest dosyć stara to jednak wiedza w niej zawarta wciąż jest aktualna. Książkę znajdziesz tutaj.

Czysty kod

Książki It, tę jedną na pewno musisz przeczytać.

Jeśli miałbym wszystkie książki IT i z nich mógłbym przeczytać tylko jedną, to byłaby to właśnie ta. Moim zdaniem książka, którą każdy powinien przeczytać. Dzięki niej nauczysz się pisać czystszy kod. Dowiesz się jakie nadawać nazwy, ile argumentów powinno być w metodach, czy używać komentarzy. Oczywiście nie mogło też tu zabraknąć części dotyczącej TDD. Ogólna wiedza przekazana przez tą książkę jest taka, że kod czytasz częściej niż piszesz i jak go czytasz, to żebyś czytał go jak książkę. Książka dostępna na stronie.

Head First. Wzorce Projektowe

Dzięki tej książce w łatwy i przyjemny sposób poznasz wzorce projektowe. Duża ilość obrazków i grafik sprawi, że zwłaszcza wzrokowcy bardzo szybko wyciągną z niej to co najważniejsze. Moim zdaniem wzorce projektowe są tutaj wyjaśnione dużo bardziej przystępnie niż w innych klasycznych pozycjach. Książkę możesz kupić pod tym adresem.

Refaktoryzacja do wzorców projektowych

Naturalną ścieżką po przeczytaniu dwóch powyższych książek było zastosowanie tej wiedzy w praktyce. A jako, że trafiłem na “Refaktoryzację do wzorców projektowych”, to musiałem ją przeczytać. Książka jest bardzo wartościowa. Po pierwsze pokazuje code smells, które mogą zapalić u Ciebie czerwoną lampkę. Po drugie w praktyce na przykładzie kodu, który może istnieć w prawdziwej aplikacji, pokazuje jak ten kod zrefaktoryzować. Każde przekształcenie posiada opis co nam ono może dać, jakie kroki należy wykonać a także jeśli istnieją to odmiany danego refactoringu. Książka dostępna tylko w papierze.

Praca z zastanym kodem

Czasem musisz pracować z zastanym kodem. Niestety w niektórych przypadkach odkrywanie tego kodu nie będzie zbyt przyjemne. Dzięki tej książce łatwiej będzie Ci się odnaleźć w legacy. A wiedzę, którą tu zdobędziesz na pewno wykorzystasz. W końcu każdy greenfieldowy projekt w pewnym momencie staje się stary, więc żeby o niego dbać to przeczytaj tę książkę.

Promocja na książki IT

Jak co roku ebookpoint ma promocję noworoczną na książki it, która trwa od 2 do 4 stycznia. Ceny są dużo lepsze niż normalna cena książki, więc jeśli masz w planach zakup jakiejś pozycji i nie przeszkadza Ci, że będzie w wersji elektronicznej to warto teraz kupić. Wszystkie linki są linkami afiliacyjnymi, więc jeśli kupisz coś z powyższych linków parę groszy wpadnie na moje konto i za to dzięki.

Podsumowanie

Rozwijać się jako programista można na wiele sposób. Konferencje, blogi, hackatony to są niektóre ze sposobów, które możesz wykorzystać. Również dzięki książkom wiele możesz się nauczyć. Tym bardziej jeśli te książki są uniwersalne i wiedza w nich zawarta nawet po latach jest aktualna. A jakie książki IT możesz polecić innym?