Kariera programisty – recenzja

Kariera programisty – recenzja

“Kariera programisty” John’a Sonmez, autora bloga simpleprogrammer, jest książką na temat tego co dotyczy nas wszystkich, którzy zajmujemy się programowaniem. A mianowicie rozwoju własnej kariery. Mimo sporej objętości, książkę czyta się bardzo dobrze. Jednym z tego powodów, jest to że podrozdziały są w formie wpisów na bloga.

Początkujący

Książka jest przeznaczona dla każdego kto chce się zająć programowaniem jak i dla osób które są programistami od kilku – kilkunastu lat. Sprzyja temu podział książki na trzy główne części. Pierwsza z nich jest przeznaczona dla osób początkujących. Autor opisuje jakie umiejętności, technologie trzeba poznać, jak szukać ważnych informacji. Oprócz tego są informacje jak znaleźć pracę, czy warto studiować, uczestniczyć bootcampach czy uczyć się samodzielnie. Również, są tutaj omówione różnice między różnymi typami programowania – backend, frontend, mobile.

Negocjacje

Taką klamrą między powyższą częścią a pracą w roli programisty, jest rozdział dotyczący negocjacji. Moim zdaniem jeden z ważniejszych rozdziałów na temat wiedzy, którą zwykle się pomija. Negocjować, można wszystko nie tylko pensję ale między innymi czas pracy, urlopy, dodatkowe benefity. Morał z tego rozdziału jest taki, że nie zawsze oferta która ma wyższą pensję w ostateczności jest korzystniejsza niż ta z niższą pensją.

Kariera programisty recenzja
Kariera programisty

Praca jako programista

Kolejna część skupia się na pracy jako programista. Autor pisze tutaj o tym jak radzić sobie ze współpracownikami, szefem, liderach. Wspomina również o tym jak przekonać pozostałych do swoich racji, zyskiwać sprzymierzeńców. Ciekawy jest rozdział o ocenie pracowniczej i opinia autora, jak w niektórych firmach jest ona zmanipulowana. Jednak również tutaj autor pokazał jak udowodnić, że zasługuje się na pozytywną ocenę. W tej części zawarte są również podrozdziały dotyczące ubioru i awansów a że to połączenie jest mocno ze sobą powiązane niech posłuży jeden z cytatów:

Skoro już ubiera się jak kierownik, to go na niego awansujmy.

Kariera programisty rozwój

Gdy już Twoja kariera programisty trwa kilka lat i jesteś na stanowisku seniorskim, liderskim, to możesz wtedy dojść do pewnej ściany i nie widzieć dalszych możliwości rozwoju. Wbrew pozorom tutaj też możesz wiele zrobić. Tworzysz swoją reputację, piszesz bloga, występujesz na konferencjach, prowadzisz szkolenia. Po prostu budujesz swoją markę i stajesz się ekspertem w jakiejś dziedzinie. Po jakimś czasie okazuje się, że ograniczania które miałeś już dawno pokonałeś. Dzięki temu możesz rozwijać się w ramach własnej firmy.

Podsumowanie

Książkę “Kariera programisty” polecam każdemu z kilku powodów. Pierwszym z nich jest to, że mam podobne przemyślenia i poglądy jak John Sonmez. Drugim, że dzięki tej książce unikniesz niektórych błędów, jakie możesz popełnić. Jako, że swoją karierę budujesz bardzo długo, to też wiele błędów możesz popełnić. Kolejnym plusem, jest to, że ta książka jest dla wszystkich związanych z programowaniem.  Od osób początkujących po doświadczonych.

Jeśli ktoś chciałby kupić tą książkę to tu są dostępne:
papier i ebook.